A MOME TECHLAB TABLET-MESÉJE
A MOME TechLab első interaktív mesekönyve azzal a céllal készült, hogy kitapasztaljuk az új műfaj lehetőségeit és a jó tervezés elveit.
A Labor egyik kutatási témája az interaktív mese. Az új érintőképernyős, kézbesimuló eszközök sok lehetőséget adnak arra, hogy – az olvasó, vagy éppen még olvasni sem tudó gyerek aktivitása nyomán, vagy automatikusan – megelevenedjen az illusztráció. Milyen a “jó” interaktív mese? Hogyan segíthetik – vagy éppen ronthatják – az interaktív lehetőségek a mesélés élményét, az olvasás megkedvelését, a szövegértést? Milyen lehet a mozgó illusztráció stílusa? Ilyen kérdésekre keressük a választ, hogy kiderítsük az új műfaj lehetőséget.
Az applikáció 2014 május 24-étől öt hónapon át kiállításra kerül a Mesemúzeumban, ahol a látogatók szabadon kipróbálhatják.
Elsőként Arany László jólismert népmese feldolgozásából készítettünk egy interaktív verziót, 6-8 éves gyerekeknek. Miután végigelemeztünk többtucat mások által készített interaktív gyerekkönyvet, az alábbi célokat tűztük ki magunknak:
- Az illusztráció legyen eredeti stílusú, míves, nem a szokásos vektorgrafikus.
- Az interakció elsősorban az eseményeket, a narratívát emeljék ki, mintegy az olvasott-hallott szöveg alapján újrajátszatva azt.
- Több interakciós modalitást használjunk – végül a koppintás és rázás fordul elő.
- Igyekezzünk logikusan megterveni az interaktív ábrákat, hogy a gyerek természetes módon találjon rá az interakciós lehetőségekre.
- Az egész alkotói és tesztelési folyamat során arra törekedjünk, hogy a mozgó, interaktív kép olvasásra motiválja a gyereket.
A fenti célokat nagyjából sikerült megvalósítanunk. Egyes döntések a tervezési folyamat során születtek, látva az első eredményeket. Ilyen a színek szinte teljes mellőzése. A grafika maga olyan részletgazdag lett, hogy a tervezők közül senkinek sem hiányzott a szín, noha kísérleteztünk többféle színes megoldással is. Az is érdekes, hogy a legmodernebb felületen egy archaikusnak ható illusztrációs technika, úgy tűnik, “megél”. Ugyancsak sok szakmai vita előzte meg a tipográfia kialakítását: a színes és félkövér kiemelésekkel egyrészt a szövegre akartuk felhívni a figyelmet, másrészt a szövegben így az interaktívan is eljátszható mozzanatokat emeltük ki.
A fentiek persze csak a saját tervezőink, illetve grafikus, animátor és pedagógus tanácsadóink véleményét tükrözik. Az igazi kérdés, hogy miként hatnak ezek a gyerekekre: elérjük-e a célt, olvassák-e egyáltalán a gyerekek a szöveget is, és nagyobb kedvvel, mint egy hagyományos könyvet?
Egy sokrétű tesztelési folyamat lezárásaként létrehoztuk az alkalmazás legújabb verzióját, mely több apró, mégis fontos változtatást tartalmaz. Letöltési oldalainkon már ezt a továbbfejlesztett verziót szerezhetik be a felhasználók.
Az applikáció ingyenesen letölthető a Google Play-ről és az App Store-ból magyar, angol és német nyelven.
Honlapunkat a későbbiekben további információkkal bővítjük.
A projekt Facebook oldalán pedig folyamatosan értesülhetnek a legújabb hírekről, eseményekről, és fotókat is láthatnak.
Werkfilm
Rólunk írták:
- Timi a pácban – Okostelefon alkalmazás ajánló – Interaktív mesekönyv – 2013. május 9.
- Apps Playground -2013. május 22.
- Mobilitás és Multimédia Klaszter 2013. május 31.
- Origo – 2013. június 2.
- Egyszervolt Család – 2013. június 4.
- Social Times Hu – 2013. június 10.
- hg.hu – 2013. június 19.
- Időtetrisz – 2013. július 30.
- Családháló.hu – 2013. szeptember 3.
- mno.hu – 2013. szeptember 15.
- Nők Lapja Café – 2013 szeptember 20.
- Index – “Melyik az ország legjobb alkalmazása?” – A Cellanapló bolg az Appra Magyar díjra benevezett alkalmazásokról – 2013. november 17.
- Irodalmi Jelen – Leváltja-e a mesekönyveket a babytablet? – 2014, április 19.
- A 2013-as Magyar Formatervezési Díj elnyerésével kapcsolatos megjelenések:
- Magyar Formatervezési Díj 2013. évi katalógusa
- hvg.hu
- hg.hu
- blikk.hu
- BEDA.org
- fidelio.hu
- Kreatív Online
- prea.hu
- Arts Thread Bolg
- Nők Lapja Café – “Ilyen lenne egy anyuka formatervezett napja”
- xpatloop.com
- Népszabadság Online